City Championships: Pre-Seeds

City Championships week is upon us, and we could not be more excited! The parody at the Mayor’s Cup blessed us with some of the most exciting matches of the season, and we can only hope the City Championships brings nearly as much energy. With a state championship berth on the line, who will rise to the occasion? Below are the pre-seeds to the Division I tournament. The seeding meeting takes place Thursday night to determine finalized brackets before weigh-ins. The meetings take into effect head-to-head match-ups that were not factored into the seeding criteria. As always, official brackets will not be set until weigh-ins conclude. 

99
1 – Shawn Muratov (James Madison)
2 – Tyler Rivera (Tottenville)
3 – Kaviel Lopez (Murry Bergtraum)
4 – Sal Esposito (Tottenville)
5 – Mohsin Suhan (Bronx Science)
6 – Alma Dervirsevic (Forest Hills)
7 – Edward Rojas (MLK)
8 – Divine Charles (Francis Lewis)
9 – Nodirbek Tursonov (FDR)
10 – Asthin Reich (Benjamin Cardozo)
11 – Layla Dervirsevic (Forest Hills)
12 – James Wong (Brooklyn Tech)
13 – Gamal Almareh (New Utrecht)
14 – Sal Balfford (James Madison)
15 – Kadeem Nibbs (Grand Street)
16 – Joey Nunez (Mott Haven)

106
1 – Ryan Gaynor (Tottenville)
2 – Abdul Almareh (New Utrecht)
3 – Hunter Hoo (Benjamin Cardozo)
4 – Dan Butavicius (Tottenville)
5 – Mahmoud Aboseria (Midwood)
6 – Alexis Frias (Mott Haven)
7 – Christopher Chung (Francis Lewis)
8 – Sunil Thapa (WC Bryant)
9 – Maria Soto (AP Randolph)
10 – Harry Hinzman (Bronx Science)
11 – Jeffrey Molina (Seward Park) 
12 – Issac Ramirez (Robert Wagner) 
13 – Giorgi Kantroshvili (FDR)
14 – Lea Shi (Brooklyn Tech)
15 – Angel Tlatjon (John Dewey)
16 – Alban Reci (Leon Goldstein)

113
1 – Adrien Artsisheuskiy (Midwood)
2 – Mohamed Hassan (FDR)
3 – Kai Yudelson (Brooklyn Tech)
4 – Brahyan Cabral (Mott Haven)
5 – Eric Silva (Tottenville)
6 – David Correa (Tottenville)
7 – Christian Haviland (Maspeth)
8 – Mac O’Hara (Beacon) 
9 – Julio Moulier (Grand Street)
10 – Albert Tan (New Utrecht)
11 – Tyrone Lawerence (AP Randolph)
12 – Mykyta Khremli (New Utrecht)
13 – Adriel Arias (Queens Vocational)
14 – Alexandro Arenas (Francis Lewis)
15 – Kenny Perniak (KIPP Academy)
16 – Oscar Chau (Benjamin Cardozo)

120
1 – David Traub (Tottenville)
2 – Marc Kleyman (James Madison)
3 – Jose Rodriguez (Grand Street)
4 – Samee Buccellato (Bronx Science)
5 – Joseph Zakhorov (Midwood)
6 – Takuma Tyler (Bayard-Rustin)
7 – Justin Rodriguez (Tottenville)
8 – Diego Colon-Perez (Beacon)
9 – Wilver Mariano-Peralta (Mott Haven)
10 – Josh Diaz (Maspeth)
11 – Jason Porcaro (New Utrecht)
12 – Raphael Bradley (Thomas Edison)
13 – Shakzod Hoyatov (Forest Hills)
14 – Mehedi Ashan (Brooklyn Tech)
15 – Jonathan Meyers (Benjamin Cardozo) 
16 – Abdul Nasser (Frank Macchiaro)

126 
1 – Matthew Mina (Brooklyn Tech)
2 – Abdullo Omonullaev (Midwood)
3 – Dean Blafford (James Madison)
4 – Jack Gwertzman (Midwood)
5 – Guy Rozeman (Tottenville)
6 – Gilbert Rosario (WC Bryant)
7 – Antonio Tan (Benjamin Cardozo)
8 – Matthew Cherny (MSIT)
9 – Shakeeme Thompson (Frank Macchiarola)
10 – Noah Torres (Aviation)
11 – Josh Indiviglio (Benjamin Cardozo)
12 – Saul Vargas (KIPP Academy)
13 – Nicholas Tan (Stuyvesant)
14 – Angus Chou (Bronx Science)
15 – Valentin Devillanueve (MLK)
16 – Naz Thamir (Gaynor Campus)

132
1 – Zacc Romero (Brooklyn Tech)
2 – Adrian Rosario-Beato (Mott Haven)
3 – Brian Kalyuhzny (MSIT)
4 – Ibrahim Mohamed (Midwood)
5 – Julius Whetstone (MLK)
6 – Anthony Osipoff (James Madison)
7 – Allen Gurevich (Tottenville)
8 – Allard Peng (Stuyvesant)
9 – Lenny Distefano (Metropolitan)
10 – John Solano (Maspeth)
11 – Muthana Yehya (Lehman)
12 – Jacques Bernant (Leon Goldstein)
13 – Aristotle Aung (Brooklyn Tech)
14 – Chester Chong (Francis Lewis)
15 – Tino Martinez (Aviation)
16 – Jaden Frazier (Edward R Murrow)

138
1 – Craig Sampson (Tottenville)
2 – Quincy Howard (Benjamin Cardozo)
3 – Mohammad Rehman (FDR)
4 – Guillermo Arango (Gaynor Campus)
5 – Aaron Jackson (Susan Wagner)
6 – Jamshid Abduhafisov (Edward R Murrow)
7 – Max Gwertzman (Midwood)
8 – Steven Zgaljardic (Queens Complex)
9 – Elijah Perez (MLK)
10 – Abid Hossain (Brooklyn Tech)
11 – Markel Brown (Grand Street)
12 – Kelvin Siguencia (Aviation)
13 – Edward Ro (Stuyvesant)
14 – Patrick Garcia (Benjamin Cardozo)
15 – Emmanuel Castillo (KIPP Academy)
16 – Mario Alcantara (Bathgate)

145 
1 – Jack Reusing (Brooklyn Tech)
2 – Jahongir Davronov (Midwood)
3 – Raja Ali (Midwood)
4 – Jonathan Chong (Benjamin Cardozo)
5 – Fernando Matthews (Metropolitan)
6 – Marquis Larmond (Grand Street)
7 – Eric Kachan (Susan Wagner)
8 – Marlando Miller (Truman)
9 – Tomas Baez (Tottenville)
10 – Nomar Diaz (Mott Haven)
11 – Darwin Mateo (Queens Vocational)
12 – Rafayetul Khan (Brooklyn Tech)
13 – Emmanuel Leal (Francis Lewis)
14 – Philip Kasina (Murry Bergtraum)
15 – Sekani Thompson (Leon Goldstein)
16 – Tenzin Nyima (MLK)

152
1 – Abimael Luperon (Grand Street)
2 – Andrew Brown (Forest Hills)
3 – Gaoussou Sogodogo (AP Randolph)
4 – Joseph Perez (MLK)
5 – Husan Usmanov (FDR)
6 – Shalamar Solomon (Brooklyn Tech)
7 – Cyrus Smith (Edward R Murrow)
8 – Elvedin Zeneli (Tottenville)
9 – Jesse Dimino (MSIT)
10 – Jose Alvarez (Metropolitan)
11 – Jayden Villalva (Truman)
12 – Marcelo Pareya (Forest Hills)
13 – Elijah Singh (Brooklyn Tech)
14 – Michael Waldman (James Madison)
15 – Cuahuttemo Cedamanos (Queens Vocational)
16 – Oumarou Sylla (KIPP Academy)

160
1 – Demitreus Henry (Grand Street)
2 – Jose Rodriguez (Tottenville)
3 – James Pesahov (Leon Goldstein)
4 – Carlos Velasco (Flushing)
5 – David Konner (James Madison)
6 – Sebastian Ramos (East Harlem)
7 – Tavion Browne (Uncommon)
8 – Kevin Hernandez (Thomas Edison)
9 – Brett Davidson (Midwood)
10 – Brandon Leddick (Maspeth)
11 – Ryan McGovern (Brooklyn Tech)
12 – Hong Yang Liu (Francis Lewis)
13 – Huang Lian (Seward Park)
14 – Lawrence Sunday (Bathgate)
15 – Erison Estevez (Grand Street)
16 – Steven Rivera (Port Richmond)

170
1 – Gevorg Arakelov (Maspeth)
2 – Jeff Geller (MSIT)
3 – Eduard Dzhioev (FDR)
4 – Andrew Grechko (Brooklyn Tech)
5 – Azamat Davlyatov (James Madison)
6 – Christian Ramirez (Tottenville)
7 – Shemar Graham (MLK)
8 – Jose Cespdes (Port Richmond)
9 – Kerving Sosa (New Utrecht)
10 – Jackie Zou (Benjamin Cardozo)
11 – Darryl Harris (Grand Street)
12 – Michael Rossin (Forest Hills)
13 – Timothy Peng (Stuyvesant)
14 – Jacky Lin (Brooklyn Tech)
15 – Jevin Torres (WC Bryant)
16 – Brayan Barreto (KIPP Academy)

182
1 – Odean Gray (Grand Street)
2 – Olexandr Pustovoyt (Midwood)
3 – Temur Yakhshilikov (James Madison)
4 – Steven Shinas (Bronx Science)
5 – Andrew Finocchiaro (Tottenville)
6 – Vincent Pagnotta (Susan Wagner)
7 – Tyler Pierre (John Dewey)
8 – Michael Jin (Benjamin Cardozo)
9 – Mario Francis (Aviation)
10 – Moiz Khan (New Utrecht)
11 – Daniel Borisow (Brooklyn Tech)
12 – Enrique Wattananchay (LIC)
13 – Edward Escotto (Francis Lewis)
14 – Danil Chernov (Stuyvesant)
15 – James Ramsammy (Truman)
16 – Chad Lendhart (Murry Bergtraum)

195
1 – Emre Mabocoglu (Midwood)
2 – Dylan Nerich (WC Bryant)
3 – George Grigalashvili (James Madison)
4 – Thomas Palette (Grand Street)
5 – Matthew Williams (Susan Wagner)
6 – Anthony Cascen (Truman)
7 – Justin Fisher (Tottenville)
8 – Dennis Makuyev (Leon Goldstein)
9 – Donovan Burgos (KIPP Academy)
10 – Daniel Lopez (Frederick Douglass)
11 – Kevaughn James (Erasmus)
12 – Brian Lo (Thomas Edison)
13 – Rubin Peci (Stuyvesant)
14 – Muhamed Diop (MLK)
15 – Salvatore Turissi (Forest Hills)
16 – Mike Tremblay (New Utrecht)

220
1 – Leo Rabinovich (Tottenville)
2 – Elijha Wasquez (Grand Street)
3 – Harry Rios (Brooklyn Tech)
4 – Daniel Pavlov (Midwood) 
5 -Micheal Babbcort (Wingate)
6 – Isaiah Hoyte (Mott Haven)
7 – Ismael Sanago (Murry Bergtraum)
8 – Atari Felton (Frederick Douglass)
9 – Ryan Smith (Hillcrest)
10 – Divian Delgado (Dewitt-Clinton)
11 – Brian Hernandez (New Utrecht)
12 – Alan Calle (Tottenville)
13 – David Matatov (Francis Lewis)
14 – Jonathan Chen (Benjamin Cardozo)
15 – Krishmael Roderique (Frank Macchiarola)
16 – Rafael Viera (John Bowne)

285
1 – Javan Pastoriza (Curtis)
2 – Nicholas Pena (KIPP Academy)
3 – Justin Anderson (Springfield Gardens)
4 – Tyrone Finney (WC Bryant)
5 – Kyle Indart (New Utrecht)
6 – Evan Adeshchenko (Tottenville)
7 – Nurridin Brathwaite (Uncommon)
8 – Mizrobek Yahyaev (Robert Wagner)
9 – William Hooks (Frederick Douglass)
10 – Michael Sabo (Benjamin Cardozo)
11 – Jesus Morillo (Grand Street)
12 – Eri Dumesh (MSIT)
13 – Carlos Reyes (Seward Park)
14 – Christian Silva (Truman)
15 – Anthony Maisano (James Madison)
16 – Matthew Samlal (Brooklyn Tech)

One Comment on “City Championships: Pre-Seeds”

Your Thoughts?