Lucky 7’s for Poly Prep

Dove Bonjean-Alpart and David Berkovich both are ranked #7 heading into Prep Regionals. The Poly Prep standouts have been staples for New York City. Both have won Mayor’s Cup championships in the past, and both made the finals of the Mayor’s Cup this year. Poly Prep is the lone prep program in the city to differ the NYSPHSAA State Championships, and will continue to compete at Prep Nationals this season. For an explanation of the qualification process please check out our NYC postseason preview HERE.

Bronx product Terrance Parks currently wrestles for St. Benedicts’s and enters the rankings at #8 at 160 lbs. Terrance was coached by Tyrone Webb who is the head wrestling coach at MS 129.

106

1-Will Guida (St. Paul’s) SO

2-Ryan Miller (Blair)

3-Luke Kowalski (St. John’s) SO

4-Chris Kim (Germantown) SO

5-Cooper Flynn (McDonogh) FR

6-Tim Levine (Wyoming Seminary) SO

7-Brendan Barnes (Benedictine) FR

8-Erik Roggie (St. Christopher’s)

9-Niko Provo (Greens Farms Academy) FR

10-Christian Morris (McCallie)

11-Jake Shaifer (Haverford)

12-Staki Gourgoulianis (John Carroll) FR

13-Dustin Smith (Peninsula Catholic School)

 

113

1-Kurt McHenry (St. Paul’s) JR

2-Trevor Mastrogivanni (Blair) SO

3-Nic Botello (Wyoming Seminary) SO

4-Chris Barnabae (Mt. St. Joe) SO

5-Blair Orr (Episcopal Academy) SR

6-Brandon Seidman (Germantown) SR

7-Dayton Delviscio (Malvern Prep) SO

8-Trey Ashby (St. Christopher’s) SR

9-Emory Taylor (McCallie)

10-Nathaniel Friedman (Providence Day School) JR

11-Cody Craig (Hill School)

12-Sam Stuart (Greens Farms Academy) SR

13-Karsten Johnson (Liberty Christian) JR

14-Alan Fandrich (Trinity Christian) SO

 

120

1-Michael Colaiocco (Blair) SO

2-King Sandoval (St. Mary’s Ryken) SR

3-PJ Truntich (Spalding) JR

4-Jack Bruce (Kiski) JR

5-Sal Jones (Long Island Lutheran) SR

6-Charles Escalera (Wyoming Seminary) FR

7-Dove Bon-Jean Alpart (Poly Prep) SO

8-Matthew Farrar (Fishburne)

9-Axel Giron (Landon) JR

10-Clement Woods (Mt. St. Joe) FR

11-Ryan Shepherd (Haverford) JR

12-DeShawn Strand (Loyola) JR

13-Henry Hayden (Deerfield) SR

14-Chris Perry (Brunswick) FR
15-Dovey Estimphile (Roxbury Latin)

16-Griffin Seyfried (Greens Farms Academy)

17-Mark Fasciocco (Germantown) JR

18-Kevin Michael Schork (St. Christopher’s)

19-Skylar Smith (Liberty Christian) FR

 

126

1-Beau Bartlett (Wyoming Seminary) SO

2-Chris Cannon (Blair) JR

3-Mark Salavtore (Malvern Prep) SR

4-Alex Whitworth (McCallie)

5-Nathan Porter (Mt. St. Joe) SO

6-Austin Vincent (Hill School)

7-David Yeh (Nobles & Greenough) SR

8-Noah Burstein (NMH) JR

9-Michael Albergo (Benedictine) JR

10-Mason DuBois (St. Christopher’s) FR

11-Christian Colman (Germantown) FR

12-David Bancroft (Trinity Pawling) JR

13-Lorenzo Lopez (Landon) SO

14-Alex Figuerias (St. Mary’s Ryken) JR

15-Matt Cuomo (Choate Rosemary Hall) JR

16-Luke Purcell (Springside Chestnut Hill) JR

17-Tyler Morris (Phillips Exeter) SO

18-Sean Scott (McDonogh) JR

19-Braeden Baller (Liberty Christian) FR

20-Duncan Clayton (San Antonio Christian) SR

 

132

1-Jack Davis (Wyoming Seminary) SR

2-Travis Mastrogiovanni (Blair) FR

3-Kyle Gorant (Hill School) SR

4-Brett Rezendes (NMH) SR

5-Dalton Harkins (Malvern Prep) SO

6-Ray Kable (McDonogh) JR

7-David Berkovich (Poly Prep) JR

8-Connor Strong (Mt. St. Joe) SO

9-Cord Richardson (Good Counsel) JR

10-Rick Couch (Spalding) JR

11-Connor Alexander (St. Christopher’s) JR

12-Josh Yost (Benedictine) JR

13-Joseph Tarquine (Montgomery Bell)

14-Noah Miller (Trinity Christian) JR

15-Christian Sodano (Cary) JR

16-Nick Bell (Brunswick)

17-Matthew Smith (Belmont Hill)

18-Matt Mitrega (John Carroll) SO

19-Paul Cole (Paul VI) SR

 

138

1-Carson Manville (Wyoming Seminary) FR

2-Michael Madara (Blair) JR

3-Imran Heard (St. Paul’s) SR

4-Gray Hart (St. Christopher’s) SR

5-Henry Hague (Malvern Prep) JR

6-Andrew Pace (Baylor)

7-Tucker Ribman (St. Mark’s) SR

8-Luca Errico (Brunswick)

9-Dominic Rossetti (Loomis Chaffee)

10-Austin Brooks (Christian Brothers) FR

11-TJ Henry (Penn Charter) JR

12-Aidan Rocha (St. John’s-DC) JR

13-Riley Vaughan (Benedictine) JR

14-Seth Fillers (Mt. St. Joe) SR

15-Kyle Williams (Springside Chestnut Hill) SR

16-David Donnelly (Hyde)

17-Owen Finn (NMH)

18-AJ Caba (Hotchkiss School)

 

145

1-Malcolm Robinson (Blair) SR

2-PJ Crane (Malvern Prep) SR

3-Mosha Schwartz (Wyoming Seminary) JR

4-Bryce Wittman (Montgomery Bell) SR

5-Chase McCollom (Haverford) SR

6-Ryan Garretson (Spalding) SR

7-Ibrahim Mendheim (St. Benedict’s) SO

8-Elijah Hodge (Christian Brothers) JR

9-Austin Atchley (Baylor)

10-Dante Gutbrod (Middlesex) JR

11-Layo Laniyan (St. John’s-Houston) SR

12-Foti Pakes (Trinity Christian) SR

13-Max Hammond (St. Paul’s-MD) JR

14-Harrison Trahan (McDonogh) FR

15-Chris Roybal (Mt. St. Joe) SO

16-Ethan Gadra (Westtown) SR

17-Jacob Hattaway (Metrolina) JR

 

152

1-William Kaiser (Blair) SR

2-Benny Baker (Wyoming Seminary) JR

3-Nathan Thacker (Gonzaga) SR

4-Aurelius Dunbar (Mercersburg) SO

5-Josh Laubach (Curley) SR

6-Zach Phillips (Mt. St. Joe) JR

7-Alex LaVeck (McDonogh) JR

8-Garrett Fisk (Spalding) JR

9-Brendon Gallagher (Landon) SR

10-Riley Crow (Trinity Christian) SR

11-Colin Vallis (Belmont Hill) JR

12-Chris Hisey (Malvern Prep) SR

13-Joey Dunn (Sidwell Friends) SR

14-Galilee Kissell (Peninsula Catholic) JR

15-Alex Atchley (Baylor)

17-Ryan Durkin (Loomis Chaffee) SR

18-Graham Stanush (Oakridge) SR

19-Nick Johnson (Benedictine) SR

20-Charlie McLaughlin (NMH)

 

160

1-Andrew Merola (Blair) SR

2-Philip Conigliaro (Belmont Hill) SR

3-Mason Reiniche (Baylor) JR

4-Jake Hendricks (Wyoming Seminary) SR

5-Hunter Balk (Trinity Christian) JR

6-Noah Chan (Kinkaid) SR

7-Christos Avgeros (Benedictine) SR

8-Terrance Parks (St. Benedict’s)

9-Jaden Bullock (Norfolk Collegiate) SO

10-Dylan Blau (St. Paul’s) JR

11-Dominic Solis (McDonogh) SO

12-Alex Taylor (Westtown) SR

13-Kevin Lyskawa (Philips Exeter) SR

14-Alex Koenig (Penn Charter) SR

15-David Appleton (Portsmouth Abbey)

16-Tyler Savage (Spalding) JR

17-Jonathan Short (Mt. St. Joe) JR

18-Avery Miller (Good Counsel) JR

19-Sami Cerebe (Germantown) FR

20-Aiden Hanning (NMH)

 

170

1-Julian Ramirez (Blair) JR

2-Jackson Turley (St. Christopher’s) JR

3-Justin Henry (Mt. St. Joe) JR

4-Garrett Kappes (McDonogh) SO

5-Nicholas Florschutz (Malvern Prep) JR

6-Nacir Grissom (Phillips Exeter) PG

7-Isaiah Bailey (Tabor) SR

8-Luca Pontone (Belmont Hill) JR

9-Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary)

10-Thomas Sell (McCallie) JR

11-Victor Giovengo (Linsly) SR

12-Jason Litvak (Loyola) SR

13-Dustin Radford (Spalding) SO

14-Seamus Selmi (St. John’s-DC)

15-Ernie Sigmon (St. Mary’s Ryken) SR

17-Jaleni Machen (Landon) JR

18-Jacob Jarosz (Severn) SR

16-Jeremy Cranston (Gilman) SR

19-Zack Conlan (Trinity Pawling)

20-Will Harrell (McKinney Christian) SR

 

182

1-Leonardo Tarantino (Blair) SR

2-Darrien Roberts (Wyoming Seminary) JR

3-Ryan Karoly (Malvern Prep) SR

4-Jack Parr (St. Paul’s) JR

5-David Schultz (Mt. St. Joe) SR

6-Jack Wimmer (McDonogh) SO

7-Bailey Coates (Benedictine) SR

8-Carter Davis (St. Christopher’s) SR

9-Robert Heatherman (Hyde School) PG

10-Victor Marzano (Poly Prep) SR

11-Holdon Fricks (All Saints) SR

12-Riley Westlake (Baylor)

13-Michael Bausano (Phillips Andover) JR

14-Charles Stalder (Bishop Lynch) SR

15-Timothy Saunders (Brunswick)

16-Henry Wilson (Portsmouth Abby)

17-Dominic Fisher (Montgomery Bell)

18-Montana Doty (Christian Brothers) JR

 

195

1-Michael Beard (Malvern Prep) SR

2-Yaroslav Slovikouski (NMH) JR

3-Austin Cooley (Wyoming Seminary) JR

4-Peyton Craft (Blair) FR

5-Austin Stith (Mt. St. Joe) SR

6-Brad Basham (BB & Nichols) SR

7-Patrick Salmon (Germantown) SR

8-Caleb Silvia (All Saints) SR

9-Elijah Thiam (Lawrenceville) SR

10-Kyonte Hamilton (Georgetown Prep) FR

11-Tommy Bracket (Christian Brothers) SR

12-Warren Wall (Bishop Lynch) JR

13-Richard Ryu (Portsmouth Abby)

14-Dani Yan (St. John’s-Hou)

15-Sam Lu (Potomac)

 

220

1-Owen Trephan (Blair) JR

2-Michael Doggett (Wyoming Seminary)

3-Jens Ames (St. Christopher’s) SR

4-Isaiah Jones (Benedictine) SR

5-Keagan Rill (Mt. St. Joe) SR

6-Parker Robinson (McDonogh) SR

7-Brendan Devine (Malvern Prep) SR

8-Will Jarrell (BB & Nichols) JR

9-Lachlan Rosato (Brunswick) SR

10-Henry Lagasse (Phillips Exeter)

11-Jon Stix (NMH) JR

12-Wesley Gow (St. John’s-Houston) JR

13-Grayson Walthall (Christian Brothers) SR

14-Chase Looper (McCallie)

 

285

1-River Henry (McCallie) SR

2-Isaac Righter (Mt. St. Joe) SO

3-PJ Mustipher (McDonogh) SR

4-Colin Lawler (Kinkaid) SR

5-Antonio Cutrie (Wyoming Seminary)

6-Francesco Borsellino (Western Reserve) SR

7-Calvin Atkinson (Ravenscroft) SR

8-Rick Weaver (Covenant School) JR

9-Jesse Polansky (Suffield Academy) JR

10-Benedict Sipe (Faustina) JR

11-Eric Pilcher (Tilton) SR

12-Ben Gecaj (Trinity Pawling) PG
13-Zach Minch (Loomis Chaffee)

14-Pat Healy (Christian Brothers) SR

15-Coleton Elrod (Baylor)

16-Ralph Levy (St. Christopher’s)

Your Thoughts?